המדריך לאיטום הגג בלי טעויות: כיצד להימנע מתקלות לאחר עבודת האיטום?

חדירות מים לתוך מבנה עלולות להופיע ממקומות רבים ואיטום יעיל מונע את כולם. מכל המקומות המועדים לחדירות מים החדירה מהגגות היא בדרגת הסבירות הגבוהה ביותר. יש לכך מספר סיבות. הגג הוא בעל שטח רחב ואם אין עליו ניקוז טוב אזי המים יכולים להצטבר בשלוליות. על גגות יש, במקרים רבים, מתקנים שונים שעלולים לפגוע באיטום קיים. הגג חשוף מאוד לפגעי טבע ולקרני שמש והבלאי של האיטום הקיים בו יכול להיות מהיר, יחסית. ניתן לאטום את הגגות בשיטות שונות ולכל אחת מהן יש יתרונות אחרים. איטום גגות יעיל ימנע תקלות עתידיות של חדירת מים.

להלן מספר טיפים לאיטום תקין

  1. אי ערבוב חומרי איטום - ככלל, לא ניתן לערבב חומרי איטום ממשפחות שונות מאחר והן לא תידבקנה זו על זו.
  2. בחירת שיטת האיטום המתאימה מבין הבאות
איטום באמצעות יריעות ביטומניות - אחת השיטות היעילות והטובות ביותר. מדובר על יריעות חזקות אותם מניחים בצמידות על הגגות ומחברים אותן באמצעות חימום או הדבקה. הן חזקות מאוד ועמידות לאורך זמן בפני טמפרטורות קיצוניות ובפני פגיעות מכאניות. לפני הנחתן יש למרוח שכבת פרמייר על הבטון החשוף או על חומרי איטום מאותה משפחה. יש קושי בהנחת יריעות על גגות שמוצבים עליהם מתקני מיזוג אוויר, דוד שמש וכיוצא בזה. בגלל משקלם כדאי שהשיפועים בגג לא ייעשו עם בטקל שאינו חזק דיו.
איטום במריחה או התזה - איטום באמצעות חומרי איטום על בסיס משחתי או נוזלי. אלה טובים על גגות שטוחים העמוסים במתקנים. החומרים מצליחים לחדור לכל סדק או חור, נספגים בהם ויוצרים שכבת איטום טובה. חומרי איטום אלו מגיעים על בסיס ביטומני, פוליאוריטני, אקרילי ואחר. הם מתאימים גם לאיטום גגות קלים שעשויים אסבסט, איסכורית וכדומה.
 זפת חמה - . מתאימה מאוד לגגות חשופים או עמוסים במתקנים. וועדי בתים משתמשים בה רבות בגלל מחירה הנוח, יחסית. יש לבצע זיפות גגות על פי התקן ותוך כדי שימוש בזפת 75/25 תקנית. לאחר הזיפות יש למרוח שכבת הלבנה מתאימה.
  1. התאמת סוג האיטום למבנה - ככלל, יש סוגי גגות שונים: שטוחים, רעפים, קלים ואחרים. מומחי איטום יכולים לייעץ לגבי שיטת איטום המתאימה לכל אחד מהם.
  2. איטום יסודי -  יש לבצע את האיטום על פי הסדר הנכון. יש חשיבות רבה לניקוי מקדים ולביצוע עבודות הכנה מתאימות, לאיטום עם החומרים המתאימים ולאיטום כל המקומות הבעייתיים, כולל, חורי ברגים, סביב למרזבים, ועוד.
  3. איטום בנקודות חיבור למעקות - יש להקפיד לאטום עד לגובה של כ 10 סנטימטר של מעקות הגג.
כך, ועם מתן תשומת לבלכל פרט ופרט ניתן ליצור גג אטום למים. בתקופות גשומות לא תיווצרנה תקלות שנובעות מחדירת מים מהגגות. הדבר ימנע נזקים, יחסוך כסף רב ועגמת נפש.