זיפות גגות

זיפות גגות היא שיטת עבודה המיועדת לאיטום הגג. בשיטה זאת, הנחשבת מבין השיטות המסורתיות והמיושנות יותר שקיימות, מקבל הגג שכבת זפת עמידה המייצרת בידוד ממי הגשמים ומחום השמש. אלא ש: זיפות גגות היא שיטה שיצא לה שם רע, ככל שהקדמה הביאה אלינו מגוון רחב יותר של חומרים חדשניים ועמידים ובניהם היריעות הביטומניות. מאור איטום גגות, מקצוען בעל ניסיון של שנים בתחום זיפות גגות ואיטום גגות בכל סוגי החומרים, מסביר כי הצלחתו של איטום בזיפות תלויה בעבודה המתבצעת כהלכה ולא בחומרים עצמם.

מאור איטום גגות עובד עם כל חומרי האיטום ומכיר היטב את כל שיטות העבודה, ומאמין כי לכל שיטה לרבות זיפות גגות, יש מקום ומקרים המצדיקים את השימוש בה. הצורך באיטום הוא ברור, ונותר רק לבחור את החומרים והשיטה שייצרו את הבידוד בין גג הבית, הסופג את כל פגעי מזג האוויר, לבין פנים הבית שאינו אמור להיות מושפע מכך כלל.
יתרונה הראשון של שיטת זיפות גגות הוא במחירה, שנמוך בעשרות אחוזים ממחירן של יריעות ביטומניות שנחשבות לשיטה יעילה ומתקדמת אך יקרה יותר, אך אין מדובר ביתרונה היחיד. זיפות גגות היא שיטה מסורתית בעלת עשרות שנים בהן נוסתה והוכיחה את עצמה ומשמשת כיום גם כשיטת איטום עיקרית לבתים, אך גם כשיטה משלימה, כאשר מבצעים זיפות כפעולה מקדימה לפעולת איטום נוספת.
מאור איטום גגות ממליץ גם על פעולה משלימה לפעולת זיפות הגג והיא סיוד הגג בסיד לבן. הזפת היא חומר עמיד וחזק ומבצע פעולת בידוד טובה, אולם הסיד העמיד נדרש על מנת להגן על הזפת מפני ימים חמים בהם השמש הקופחת עשויה להמיס את הזפת ולהפוך אותה לדביקה, נוזלית ולא יעילה. הזפת השחורה גם קולטת בנקל את קרני השמש ומתחממת באופן שמשפיע על חום הבית במידה ולא מעניקים לה הגנה נוספת על ידי סיוד.
שיטת העבודה לזיפות נכון של הגג ולהבטחת עמידות טובה לאורך זמן:
  1. ניקיון יסודי- כאילו היה זה פסח יש לדאוג לגג נקי מחולות, אבק או לכלוכים אחרים, לייבש שלוליות עומדות ולהבטיח משטח נקי ויבש לחלוטין.
  2. מריחת חומר ביטומני המדולל במים ומהווה שכבת יסוד לפני תחילת העבודה. את החומר יש למרוח בצורה אחידה בעזרת מברשת מתאימה או מטאטא כבישים, ולאחר מכן לאפשר לו להתייבש לפני בצוע המשך העבודה.
  3. איטום נקודתי של סדקים וחורים מקומיים. את האיטום ניתן לבצע בעזרת זפת חמה או חומרים ביטומניים.
  4. זיפות נקודות החיבור בין הרצפה לקירות. מדובר בנקודות רגישות אליהן עשויים מים לחלחל ועל כן חשוב לזפת אותם היטב ולמתוח ביניהן רצועות יוטה שיעניקו הגנה נוספת.
  5. זיפות כל השטח בזפת חמה. יש לזפת בצורה אחידה ונקיה, ובסיום הפעולה לזרות מעט חול על הזפת טרם התייבשותה וזאת על מנת להבטיח היצמדות טובה יותר.
  6. לאחר שהזפת יבשה לחלוטין מומלץ לסייד את הגג בסיד לבן שיעניק כאמור הגנה מיטבית לזפת.