יריעות ביטומניות

מאור איטום גגות, בעל מקצוע אמין, מנוסה ומקצועי בתחום איטום גגות, מסביר מהי שיטת האיטום בעזרת יריעות ביטומניות וכיצד יש לבצע זאת בצורה טובה מרבית על מנת להבטיח עמידות ואיטום לאורך זמן. יריעות ביטומניות כשמם כן הם, לא מדובר בחומר למריחה וייבוש על פני הגג, אלא ביריעות העשויות מחומרים איכותיים ועמידים במיוחד, הנפרשות על פני הגג ומייצרות שכבת מגן בין הגג לבין כל גורם חיצוני לרבות פגעי מזג האוויר.

מאור איטום גגות העובד כבר שנים רבות בשיטת עבודה זאת, ממליץ לא לקבוע את שיטת האיטום על בסיס יתרונות או חסרונות תיאורטיים, אלא בהתאם לגג הספציפי, למצבו, למיקומו וכמובן למסגרת התקציבית העומדת לטיפול בעניין. יריעות ביטומניות הן שיטת איטום חדשנית המצריכה מיומנות גבוהה והיכרות טובה עם החומר ושיטת העבודה. טרם פרישת יריעות ביטומניות יש לבצע מספר פעולות שיבטיחו את עמידותן ואחזקתן על הגג לאורך שנים רבות.
יריעות ביטומניות מתאימות במיוחד לבצוע פעולת האיטום על גבי גגות ישרים, גגות בטון ועל גבי גגות שבהם בוצעה פעולת איטום באמצעות זיפות. יריעות ביטומניות פחות מתאימות כאשר מדובר בגגות משופעים, בעלי מבנה גיאומטרי שונה, גגות הנושאים עליהם דודי שמש או מוצרי תחזוקה אחרים אשר נאטמו בעזרת חומרי איטום צימנטים הידראוליים. החומרים אלה אינם חומרים סופגים ומשום כך חומר היסוד הביטומני של היריעות לא ייספג לתוכם ואחיזתם תהיה אחיזה חלשה יחסית ולא תעמוד לאורך זמן.
התקנתן של יריעות ביטומניות כאמצעי בידוד יכול להוות כחומר בידוד בפני עצמו אך ניתן גם למתוח את היריעות לאחר פעולת בידוד אחרת באמצעות חומרים מסוימים, בניהם כפי שהוזכר כאן זיפות הגג, אך ניתן גם באמצעות איטום הגג בחומרים נוספים, וזאת על מנת להבטיח את תוצאת האיטום הטובה ביותר שתחזיק מעמד לאורך זמן.
היה ומדובר בחידוש האיטום, ניתן לפרוש ולמתוח יריעות ביטומניות גם על גבי יריעות קודמות, ובתנאי שמבצעים עבודת הכנה כהלכתה על מנת למנוע נפיחויות והדבקה שאינה מושלמת. שיטה זו נועדה לחסוך את פעולת ההסרה של היריעות הקודמות, אולם לעיתים עדיף פשוט לעשות זאת, על מנת לא לסכן את הצלחתה של העבודה החדשה. מאור איטום גגות מסביר כי מתיחת היריעות הביטומניות על גבי יריעות קודמות אינו מעניק שכבת הגנה נוספת אולם עשוי לפגוע בהיצמדות היריעות החדשות למשטח ולפגוע בפעולת האיטום.
את היריעות מצמידים למשטח באמצעות פעולות הלחמה. פעולות אלה מצריכות רמת מיומנות גבוהה ודיור קב ויש לוודא כי בעל מקצוע מנוסה בתחום מבצע אותן, שאחרת עלותו של חומר יקר ואיכותי עשויה לרדת לטמיון בשל התקנה לא נכונה שאפשרה חדירה של בועות אויר ובהמשך מים, גרימת נזילות ופגמים נוספים אותם נועדה פעולת איטום הגג למנוע מלכתחילה. לא כל בעל מקצוע בתחום האיטום מורשה ויודע לעבוד עם יריעות בכלל ויריעות ביטומניות בפרט.